Czym jest tzw. patchwork?
Patchwork należy do najciekawszych technik wykorzystywanych w krawiectwie. Polega na zszywaniu ze sobą pojedynczych skrawków materiału – również tych, które z pozoru do siebie nie pasują. Co warto wiedzieć o tej metodzie szycia i dlaczego stanowi doskonałe pole dla ekspresji twórczej?
Patchwork – oryginalny sposób na ozdobienie wnętrza
Nazwa patchwork to połączenie angielskich słów patch (łatka, skrawek) oraz work (praca, działanie). Określa ona zarówno czynność polegającą na łączeniu okrawków materiału, jak i jej efekt końcowy. Patchwork jest ceniony przede wszystkim ze względu na oryginalność – każdy wykonany w tej technice projekt jest jedyny w swoim rodzaju. Metoda ta oferuje ponadto liczne możliwości w zakresie tworzenia interesujących, pomysłowych designów – również ze względu na możliwość wykorzystania ozdobnych kordonków i nici. Produkty najczęściej powstające w technice patchworku to koce, narzuty, poszwy na poduszki czy torebki. W zależności od zastosowanych materiałów i umiejętności rękodzielnika metoda ta sprawdzi się jednak również w szyciu ubrań, zasłon i wielu innych przedmiotów.
Patchwork – trochę historii
Jak wszystko, co interesujące i niebanalne, patchwork jest dzieckiem czysto praktycznej potrzeby. Powstał w XVIII-wiecznej Anglii wśród najuboższych warstw społecznych, których przedstawiciele nie mogli pozwolić sobie na pozbywanie się zniszczonych ubrań. Każda dziura czy rozdarcie były więc cerowane za pomocą łatek i ścinków innych tkanin – zazwyczaj pozyskiwanych z ubrań zbyt zniszczonych, by można było wciąż je nosić.
Z czasem patchwork trafił na salony, gdzie mieszczanki stosowały go w celu zachowania kosztownych koronek, haftów czy brokatu przed pozbyciem się niemodnych i zużytych ubrań. Naszywano je następnie na inne obiekty, stosując dekoracyjny ścieg i uzupełniając dekorację kokardkami, materiałowymi kwiatami i innymi tego typu ozdobami. W ten sposób coś, co wyrosło na gruncie ubóstwa i braku środków na nową odzież, z czasem przekształciło się w działanie o celach czysto estetycznych.
Rodzaje patchworku
Tradycyjny patchwork obejmuje zszywanie ze sobą skrawków o takim samym rozmiarze i kształcie. Wykorzystywane do tego kawałki zazwyczaj są trójkątne lub kwadratowe.
Najczęściej spotykanym typem patchworku jest pikowanie (ang. quilt), które polega na zszywaniu warstw wierzchniej i spodniej z wykorzystaniem pikowania. Popularność tej metody wynika z atrakcyjnego rezultatu, jaki pozwala nam ona uzyskać.
Patchwork to technika, która stale ewoluuje dzięki niezwykłej kreatywności zajmujących się nią osób. Stąd co jakiś czas pojawiają się nowe style, a każdy z nich – bardziej interesujący od poprzednich. Zalicza się do nich np. crazy quilt (ang. zwariowane pikowanie), które polega na łączeniu skrawków najróżniejszych materiałów, o zróżnicowanych wymiarach i wzornictwie. Taka praktyka daje fantazyjne, nieoczekiwane efekty, które zachwycają i przyciągają wzrok.