Rodzaje igieł i ich zastosowanie
Aby osiągnąć zamierzony rezultat, warto dobrać igłę odpowiednią do swoich potrzeb. Wyróżniamy igły uniwersalne do szycia ręcznego o kilku długościach i grubościach, igły specjalistyczne oraz przeznaczone do szycia maszynowego. W naszym wpisie przybliżymy szerzej rodzaje igieł wraz z zastosowaniem. Zapraszamy do lektury.
Uniwersalne i specjalistyczne igły do szycia ręcznego
Podczas szycia ręcznego dobieramy igły do grubości tkaniny. Chcąc uniknąć powstawania nieestetycznych otworków w tkaninie, wybierajmy igły, których ucho jest ciut grubsze niż użyta nitka. Najbardziej popularne są igły uniwersalne o różnych długościach i grubościach - sprzedawane w karnetach. Wśród nich dostępne są igły do szycia ręcznego dla osób słabo widzących. Natomiast jeśli zamierzamy zająć się szyciem rękodzielniczym, warto wiedzieć, że dobrze zaopatrzona pasmanteria oferuje specjalne igły przeznaczone do tego celu.
Gdy zamierzamy haftować nićmi, muliną lub kordonkami, użyjemy specjalnych, ostro zakończonych igieł do haftu, z długimi uchami lub zakrzywionymi końcami, ułatwiających precyzyjne wkłucie w tkaninę. Z kolei charakterystycznym elementem igły do wełny i gobelinów jest bardzo szeroka główka i zaokrąglone ostrze, która ułatwia nawlekanie wełną, tasiemką lub sznurkiem. Do nabycia są także powlekane teflonem igły aluminiowe z dużym uszkiem z żyłki.
Do tapicerowania, w zależności od potrzeb, wykorzystamy igłę dwustronnie zaostrzoną, posiadającą z jednej strony otworek na nić, igłę jednostronnie ostrą, do szycia i napraw trudno dostępnych miejsc polecamy igłę zaokrągloną. Warto wiedzieć, że igły tapicerskie mierzą do 20 cm.
Mamy też igły do szycia skór z ostrzem o przekroju trójkątnym, które po wbiciu nie powoduje nadmiernego rozszerzania się dziurki oraz igły jubilerskie, służące między innymi do nawlekania koralików, wykorzystywane w wielu technikach tworzenia biżuterii, np. brandingu, sutaszu - są bardzo długie i mają cienki kształt.
Igły do maszyn do szycia
Wśród zestawów igieł do szycia wyróżniamy te do maszyn domowych oraz przemysłowych. W zależności od tkanin, do szycia których są zalecane, igły maszynowe posiadają czubki zakończone ostro lub kulką. Ze względu na grubość średnicy i rodzaj igły, ostrze oraz typ kolby dzielimy je na:
- igły uniwersalne - oznaczone symbolem H, przeznaczona do tkanin niewymagających;
- igły oznaczone symbolami 130/705H-SUK i 130/705H-S ZWI, o średnim i dużym oczku, są stosowane do jersey’u, stretch’u, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin - są przeznaczone do szycia dzianin, dzięki zakończeniu w kształcie średniej wielkości kulki, podczas szycia dochodzi do rozsuwania oczek dzianiny na boki, nie ulegają przez to zniszczeniu ani rozerwaniu;
- igły jeans – symbol SPI– ostry czubek oraz duże oczko, są mocne i odporne na złamanie grubsze od standardowych;
- igły microtex – symbol SPI- smukły, ostry czubek, do szycia tkanin delikatnych, cienkich, np. batyst, szyfon lub jedwab;
- igły do skór, skaju i folii - symbol LR – z ostrzem typu tnącego.
Producenci maszyn do szycia, w załączonych do urządzeń instrukcji, zalecają stosowanie konkretnych systemów igieł oznaczonych symbolami literowymi oraz cyframi.